INDUSTRIJSKA KONOPLJA
Tabu tema? Vedno manj. Še vedno so ljudje, ki jo povezujejo izključno z drogo, vendar vedno več je tistih, ki vedo, da je konoplja veliko več kot pa kos trave, iz katere naredimo joint.
Konoplja je rastlina, ki je neke vrste plevel, zato raste skorajda povsod po svetu. Ko berem, poslušam, razlagam, se včasih zdi, kot da odkrivamo toplo vodo. Topla voda je bila odkrita že pred 5000 leti, saj so prvi dokazi o uporabi konoplje že od takrat. Konopljo so uporabljali za vrvi, oblačila, platna, jadra, papir, zdravila… V tridesetih letih prejšnjega stoletja se je začela prepoved vzgajanja te rastline. Po mnenju mnogih je bil največji »problem« konoplje, da raste skorajda povsod po svetu in za rast ne potrebuje gnojil in pesticidov. Prepovedi nikoli niso upoštevali Kitajci, zato so trenutno največji pridelovalci konoplje na svetu in imajo največ industrije (delovne sile) za predelavo le te.
Industrijska konoplja se je začela v Evropi ponovno uporabljati v devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Tudi pri nas je je bilo nekaj v do l. 2004, vendar so imeli kmetje velike težave, saj so morala biti konopljina polja ograjena, velikokrat pa so jo namesto kmetov želi policisti. S tem pa si je država delal veliko škodo, saj namesto, da bi pobirala davke od proizvedenih izdelkov so kasneje plačevali odškodnino kmetom...
To se je spremenilo z vstopom Slovenije v EU in spremembo zakonodaje, ki je saditev konoplje poenostavila. Leta 2011 je je bilo v Sloveniji 50 Ha, 2012 je bilo posajenih 100 Ha, 2013 pa že 200 Ha konoplje. To kaže na vse večjo priljubljenost te rastline pri nas. Še vedno pa je problem spravilo in nadaljnja pridelava konoplje. Rastlina je zelo trdoživa in veliko kmetov je imelo težave z njenim spravilom. Nekateri jo žanjejo ročno, drugi s starejšimi, predelanimi kombajni, vsak se znajde po svoje. Poleg tega pa v Sloveniji trenutno še ni zagotovljenega odkupa pridelka. Večina pridelovalcev uporabi le semena, iz katerega delajo konopljino jedilno olje, stebla pa čakajo nekje na skednju… Upamo, da bo v Savinjski dolini kmalu postavljen predelovalni center, kjer bo možna prodaja stebel. S tem bi se povečala vrednost dohodka na Ha, poleg tega pa bi pridobili vlakna za izolacijo, tekstil, plastiko, pezdir (sredica konopljinega stebla, ki ga uporabljajo za gradbeni material, steljo za živali).
Tudi sam sem pridelovalec in bom letos ponosno stisnil konopljino olje (ki je zaradi svoje sestave edinstveno olje na svetu), naredil moko, osušil liste za čaj, skuhal eterično olje, iz vlaken pa bomo naredili nekaj papirnatega platna.
Celotna veriga od setve do končnega produkta na trgovski polici je tisto, kar lahko ustvari veliko delovnih mest z dodano vrednostjo. V tej verigi pa bi morala sodelovati tudi država, industrija, stroka, univerze…
V kolikor vas konoplja zanima sem vam za dodatne informacije vedno na voljo.
Marko Sladič, RC Novo Mesto, 041 926 231, marko.sladic@gmail.com
Ni komentarjev:
Objavite komentar