13. oktober 2013

NARAVNA IN KONVENCIONALNA KOZMETIKA

Pri nakupu kozmetičnih preparatov smo kot potrošniki v nadvse neugodnem, podrejenem položaju. Če bi vam napisali nafta, izdelka nikoli ne bi kupili. Ko derivati nafte dobijo zanimiva umetniška imena, pa postanejo čudovite učinkovine". Skoraj vse, kar tako očarljivo diši v naših kremicah, milih, tonikih in deodorantih, je umetna dišava, pridobljena po sintetični poti. Tudi vse umetne arome jagod, mentola, češenj, magnolij, mandljev in podobno, so otroci nafte. Vsa barvila, ki nam tako lepo pričarajo barvo breskev, jagod ali limone v izdelkih, ali pa nam ponujajo neverjetno paleto barv za lase, so istega izvora… Četudi prebirate etikete, ne boste vedeli, kakšno surovino so uporabili, razen če ima izdelek eko certifikat, ki zagotavlja, da so v izdelku uporabljene naravno pridobljene surovine.

Ali bi pojedli vsebino svoje kozmetike, ki jo dnevno uporabljate?

Da so koža druga usta telesa, so dovolj jasen dokaz nikotinski obliži, kontracepcijski obliži ali obliži estrogena. Pri tem kože ni treba posebej pripravljati, da bi "pogoltnila" to, kar damo nanjo. Kemijo vpijajo tudi naši nohti in lasje. Zato pazite, s čem jih hranite. Če na leto porabite samo en losjon za telo, eno mleko za sončenje, dve dnevni in dve nočni kremi ter dve kremi za roke, ste že pri več kot kilogramu "zaužitih" sestavin. Od tega bo 60 odstotkov končalo tudi v krvi, jetrih, ledvicah in drugih organih.

Je najdražje res najboljše?

Da ni vse zlato, kar se sveti, vemo najpozneje takrat, ko pokukamo v sestavo tudi najdražjih krem na tržišču. Pred nekaj leti so neodvisni laboratoriji tudi v takšnih našli sestavine, ki sodijo med najbolj sporne in škodljive, med drugimi tako policiklične mošusne spojine, alergene dišave in halogenorganske spojine. Tudi tisto, kar bi pri tako dragi kozmetiki resnično pričakovali v najbolj izvirni, najčistejši in najbolj pristni obliki – torej maščobo, je praviloma cenena snov, ki jo pridobivajo iz nafte. Nič hudega torej, če si ne morete privoščiti visoko zvenečih imen, ki, podobno kot njihove mnogo cenejše različice, na testiranjih sestave s strani neodvisnih laboratorijev zelo pogosto dobivajo najslabše ocene. Da je zmeda še večja, vam kot naravno kozmetiko lahko oglašujejo tudi takšno, v kateri je naravnih sestavin samo za en sam odstotek, predvsem kozmetika najvišjega cenovnega razreda Dior, Guerlain, Chanel, Lancome, Nivea, L'Oreal, Max Factor, Vichy, Eucerin, Oil of Olaz, … Denar je res sveta vladar!

Konzervansi so nujno zlo v naravni kozmetiki, če jo želite varno uporabljati več kot dan ali dva.

»Dober« konzervans ni nujno tisti, ki je najbolj naraven. Naravni konzervansi so spojine v eteričnih oljih, ki imajo dokazano protimikrobno, antibakterijsko delovanje , vendar je njihova uporaba kot konzervirno sredstvo zelo omejena. Problem pri uporabi eteričnih oljih je ta, da je za učinkovito zatiranje mikroorganizmov v kozmetičnem izdelku potrebno uporabiti v zelo visoki količini, kar je zelo dražeče za kožo, s čimer lahko tvegamo bistveno hujšo reakcijo kot pri uporabi drugih konzervansov. Tako je uporaba naravnih konzervansov v domači kozmetiki močno omejena , če ne že nemogoča.

Ste se že kdaj vprašali kaj pomeni določena oznaka na izdelku?

Izrazi "naravno", "organsko", "eko" in "bio" so v sodobni proizvodnji, potrošnji in oglaševanju kozmetičnih izdelkov čedalje pogostejši. Zmeda je velika, saj v večini držav po svetu in v EU za področje kozmetike še ni zakonskih predpisov, ki bi ga enotno urejali. Izrazi "organski", "eko" ali "bio" so prav tako lahko na izdelku navedeni zgolj kot del komercialnega imena, nič pa ne povedo o sestavinah izdelka. Beseda "organsko" je v slovenščini tujka in pomeni vse iz žive narave. Lahko pa je tudi slab prevod angleške besede "organic", ki opredeljuje ekološko hrano oziroma živilo, ki je v Veliki Britaniji vključeno v sistem podeljevanja certifikatov ekološkim živilom. Enako velja za besedo "bio", ki izhaja iz francoske besede "biologique" in označuje ekološko živilo.
V kolikšni meri je nek izdelek naraven oziroma ekološki, nam natančno lahko pove certifikat pooblaščenega organa (podjetja, ustanove). V Evropi so med najbolj priznanimi standardi za naravno in ekološko kozmetiko tisti, ki so jih predpisale organizacije BDIH (Nemčija), ECOCERT (Francija), COSMEBIO (Francija), AIAB/ICEA (Italija), SOIL ASSOCIATION (Velika Britanija) in BIOGARANTIE (Belgija). Standarda NATRUE in COSMOS sta med temi standardi najnovejša in veljata v celotni Evropi.

Še nekaj laži kozmetične industrije:

-       KREMA S KISIKOM – to je absurd, prosti radikal oz. agresivna molekula kisika, ki povzroča oksidacijo, pospešuje staranje kože.
-       KREMA ZA MASTNO KOŽO – mastna koža že sama izloča dovolj maščob in najslabše je, da se uporablja še dodatna maščoba iz krem.
-       KREMA PROTI AKNAM –akne so posledica nepravilnega delovanja hormonov, kar pomeni, da se jih odpravi z vplivom na hormone, torej od znotraj. Od kreme tega ne moremo pričakovati. Učinkuje lahko kvečjemu obratno, če je ta polna naftnih derivatov, ki so hormonski motilci.
-       KREMA ZA ZRELO KOŽO – večina teh krem je samo bolj mastna.

In še mnogo, mnogo, drugih laži in  manipulacij. V glavnem kupujte po pameti in ne po videzu embalaže ter zvezdnic v oglasih.


Silvija Špehar

Ni komentarjev:

Objavite komentar